| Home | 365/2012 | in my eye | VW T3 Westfalia | Zbór w Mielcu |

"Ile kosztuje ludzka dusza?" - kazanie


 

kazanie z dnia 21 XII 2008, Mielec
==================================

Ile kosztuje dusza ludzka?
GMK: Dla Boga człowiek jest bezcenny


Wstęp

Jeśli oglądamy telewizję, a zwłaszcza programy z gatunku „Uwaga”, to możemy dojść do wniosku, że wszystko w dzisiejszym świecie kręci się wokół pieniądza. Jedno z podstawowych dziś pytań, to: ile można zarobić, albo co ja z tego będę miał? Często pytamy o koszt. Ja chcę nam zadać dziś pytanie, jakże duchowe i na czasie:
ile kosztuje ludzka dusza? Ile wart jest człowiek?


1. Ile warta jest ludzka dusza w Twoich oczach?

Patrząc na współczesny Kościół, czasem można również odnieść wrażenie, że myślimy w kategoriach co ja będę z tego miał? A jeszcze częściej jako kościołowi zdarza nam się żyć, jakże duchowymi problemami: czy można grac na perkusji w Zborze, czy nie? Był okres w życiu Kościoła, że chrześcijanie żyli, jakże duchowym problemem: ile demonów zmieści się na łebku szpilki. I jakże duchowa jest rozmowa o tym czy można flagować na nabożeństwie. I tak Kościół żyje swoimi, wyimaginowanymi problemami, a ludzie dookoła giną w świecie, bo nie ma komu im powiedzieć dobrej nowiny!

"1Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, a poświadcza mi to sumienie moje w Duchu Świętym, 2że mam wielki smutek i nieustanny ból w sercu swoim. 3Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała, 4Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, 5do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen." - Rzym 9,1-5


Bardzo łatwo przychodzi nam powiedzieć, że wielu ludzi ginie i idzie na zatracenie, ale co my z tym robimy?
Nie chodzi mi o to ile łez wylewamy poruszeni ckliwymi historyjkami. Ale o tak jak patrzysz na co dzień na swojego znajomego w pracy? Na sprzedawczynie w sklepie? Czy jest to jeden z wielu nic nie znaczących ludzi. Ot człowiek jakich wielu? Czy może jednak patrzysz na drugą osobę i widzisz, że rozpaczliwie potrzebuje nadziei, którą jedynie znajdzie u stóp Chrystusa?
Apostoł Paweł wyznaje, iż był gotów na odłączenie od Chrystusa dla dobra innych. Ciągle nie wiem jak rozumieć to zdanie. Jak na razie tłumaczenia żadnego biblisty i komentatora mi nie pomogły. Ale to co widzę w tym fragmencie to wielką żarliwość o zbawienie innych. Dla apostoła ludzka dusza była cenna i wartościowa. A jaką cenę my jesteśmy gotowi zapłacić za ludzką duszę?
Dziś nie będziemy kamienowani za ewangelizowanie. W naszym kraju, jak na razie nie zamkną nas do więzienia za zwiastowanie dobrej nowiny, ale czy jesteśmy gotowi zapłacić za ludzką duszę naszymi łzami wylanymi w modlitwie? Czy jesteśmy gotowi płacić za ludzką dusze naszymi zgiętymi kolanami? Czy jestem gotów zapłacić cenę wyszydzenia, wyśmiania i niezrozumienia? A może nawet odrzucenia?
Czy gdy musimy poświęcić swój czas i siły jesteśmy gotowi zapłacić taką cenę?
Czy jesteś bracie, siostro gotów zapłacić cenę za ludzką duszę?


2. Ile warta jest ludzka dusza dla tego Zboru?

A ile warta jest ludzka dusza dla Kościoła? Dla Zboru?
Często zbory robią różne akcje ewangelizacyjne. Rozdają odzież, jedzenie. Jakże wiele wysiłku, sił, czasu i pieniędzy jest w to wkładanych. Młodzi ludzie jadąc na taka akcję wykorzystują swoje wolne dni od nauki, pracy. Wydrukowanie zaproszeń, plakatów, wynajęcie sali. To są realne koszty! A efekty?
Bardzo często musimy powiedzieć, że niewspółmiernie małe w stosunku do nakładów. Czy nawrócił się ktoś, gdy przez trzy lata prowadziliście akcję na ul. Skłodowskiej? Ile to kosztowało Zbór wysiłków, nerwów.
Ale ewangelizacja to nie rachunek ekonomiczny. Saldo nie musi być in plus. Nasz przelicznik jest inny i nie wolno nam o nim zapominać:

"8Przecież brata żadnym sposobem nie wykupi człowiek Ani też nie da Bogu za niego okupu, 9Bo okup za duszę jest zbyt drogi I nie wystarczy nigdy" - Psalm 49,8-9

Ludzka dusza warta jest wszystkich pieniędzy. Warta jest każdego czasu i sił Zboru. Oczywiście musimy być rozsądni, nie mamy szastać pieniędzmi i siłami na lewo i prawo. Musimy być rozsądni co do metod i trzeba to weryfikować, ale nigdy nie wolno nam stawiać na jednej szali ludzkiej duszy i pieniędzy.


3. Ile warta jest ludzka dusza dla Chrystusa?

"18wiedząc, że nie rzeczami znikomymi, srebrem albo złotem, zostaliście wykupieni z marnego postępowania waszego, przez ojców wam przekazanego, 19lecz drogą krwią Chrystusa, jako baranka niewinnego i nieskalanego." - 1 Piotra 1,18-19


Czy w świetle tych słów mają jakikolwiek sens rozmowy o tym ile dla nas warta jest dusza ludzka?
Chrystus za każdego z nas zapłacił najwyższą cenę - oddał swoje życie. I to powinno być naszą motywacją, naszą odpowiedzią na pytanie ile kosztuje ludzka dusza!
Z tego faktu wynikają dwie rzeczy; po pierwsze Twoje życie jest cenne. W oczach Boga nie jesteś dodatkiem do Kościoła. Nie jesteś kwiatkiem do kożucha. Jakimś szarym tłem, masą, laikatem! Jesteś cenny w oczach Boga!
Ale też to oznacza, że każdy za kogo zmarł Chrystus jest tak samo cenny w oczach Stworzyciela. I dlatego chcemy nieść ewangelię, chcemy poświęcać swój czas, siły i finanse. Nie dlatego, że my jesteśmy altruistami, ale dlatego, że Chrystus nie wahał się zapłacić najwyższej ceny.


Zakończenie

Jeśli cena jaką zapłacił Chrystus za ludzką dusze przemawia do naszych serc, to chcemy wykorzystać, każdą możliwą sytuację, by innym wskazać na Zbawiciela. Bądźmy praktyczni. Taką sytuacją mogą być również nadchodzące święta. Czy odważysz się powiedzieć innym o Zbawicielu przy wigilijnym stole? Czy pośród karpia, kutii znajdzie się miejsce na Twoje świadectwo - zarówno postawę, jak i słowa? Czy dusze Twoich bliskich mają jakąś wartość także dla Ciebie?
Pośród przygotowań i krzątaniny znajdź czas na modlitwę, by Bóg - Duch Święty objawił co i jak powinieneś powiedzieć?
Módlmy się o odwagę dla nas i, by nasze serce znało i rozumiało znaczenie ceny jaką zapłacił za nas Chrystus!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz