| Home | 365/2012 | in my eye | VW T3 Westfalia | Zbór w Mielcu |

Zacznij dobrze nowy tydzień


 

Wyniki ankiety: Niedziela- jest dla Ciebie pierwszym czy ostatnim dniem tygodnia?

Pierwszym... - 55%
Ostatnim... - 11%
Bez znaczenia, którym... - 33%
co to jest niedziela? ;) - 0%


Wyniki w procentach wyglądają nieźle, a wzięło w niej udział dziewięciu głosujących ;)

Oczywiście, że niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, bo sobota jest siódmym ;)
Bóg tworzył świat i wszystko na nim przez sześć dni. Siódmego odpoczął (Genezis 2,2). Ten dzień też został ustanowiony (poświęcony) jako dzień szabatu (Exodus 16,23; 20,9-11) dla Izraela. Był to dzień poświęcony Bogu (modlitwie) i odpoczynkowi.
Po wiekach gdy Jezus Chrystus zmartwychwstał, a nawracający się na chrześcijaństwo żydzi stawali się tylko częścią wszystkich chrześcijan (było coraz więcej etno-chrześcijan - nawróconych z pogan) zaczęto podkreślać pierwszy dzień tygodnia - niedzielę.
W miarę upływu czasu to właśnie niedziela stawała się dniem gdy chrześcijanie (zwłaszcza nie wywodzący się z judaizmu) zgromadzali się na nabożeństwie (Dz 20,7).
Przyczyna była dość prosta. Pierwszego dnia tygodnia zmartwychwstał Jezus. Dla etno-chrześcijan, dla których sabat nie miał znaczenia religijnego, podkreślanie tego dnia stało się więc naturalnym wspominaniem zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Współczesne połączenie niedzieli z często wolną sobotą powoduje, iż oba dni "przesunęły się" na koniec tygodnia. Tworzą "weekend" - czas wolny; czas imprez i ich odsypiania.
Jednak niedziela jest pierwszym dniem tygodnia i dobrze, by dla nas chrześcijan nim pozostała. Niedzielnym porankiem spędzonym z kościołem na nabożeństwie rozpoczynamy nowy tydzień. Nabożeństwo nie jest więc tylko czasem dziękczynienia Bogu za to co minęło (choć to również ważne), ale odbieraniem od Pana naszego życia nowych rzeczy i błogosławieństwa na następne dni. Kazanie zaś jest słowem Chrystusa, które słyszymy, by nim żyć w każdy następny dzień.
Niedzielą nie tyle więc, kończymy ile zaczynamy, pozwalając Bogu, by nas prowadził tam gdzie On chce zgodnie ze swoją wolą.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz